DF005S2
| Part Number | DF005S2 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE BRIDGE 50V 2A SDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | DF005S2 - DF10S2 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 2A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | 4-SDIP |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Other Names | DF005S2TR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Surface Mount 4-SDIP |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DF005S2, use the request quote form to request DF005S2 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DF005S2.The price and lead time for DF005S2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DF005S2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor DF005S2
- DF005S2 data sheet
- DF005S2 datasheet
- DF005S2 pdf datasheet
- Download DF005S2 datasheet
- DF005S2 image
- DF005S2 part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor DF005S2
- ON Semiconductor DF005S2
- Aptina / ON Semiconductor DF005S2
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor DF005S2
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor DF005S2
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor DF005S2

