KBPC2504W-G
| Part Number | KBPC2504W-G |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 25A 400V KBPCW |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | KBPC10005W~5010W-G Series |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 400V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12.5A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | KBPC-W |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 400V Through Hole KBPC-W |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply KBPC2504W-G, use the request quote form to request KBPC2504W-G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KBPC2504W-G.The price and lead time for KBPC2504W-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KBPC2504W-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Comchip Technology KBPC2504W-G
- KBPC2504W-G data sheet
- KBPC2504W-G datasheet
- KBPC2504W-G pdf datasheet
- Download KBPC2504W-G datasheet
- KBPC2504W-G image
- KBPC2504W-G part
- Comchip Technology KBPC2504W-G

