MMB6G-G
Buy with confidence from Brilltron.com
MMB6G-G is warrantied and traceable.| Part Number | MMB6G-G |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE BRIDGE RECTIFIER |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MMB1G-G Thru MMB10G-G |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 800mA |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | MMB |
| Series | - |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Surface Mount MMB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 800mA |
Operation Guide
We can supply MMB6G-G, use the request quote form to request MMB6G-G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MMB6G-G.The price and lead time for MMB6G-G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MMB6G-G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Comchip Technology MMB6G-G
- MMB6G-G data sheet
- MMB6G-G datasheet
- MMB6G-G pdf datasheet
- Download MMB6G-G datasheet
- MMB6G-G image
- MMB6G-G part
- Comchip Technology MMB6G-G


