2KBP06M-E4/51
| Part Number | 2KBP06M-E4/51 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 2A 600V KBPM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Packaging Information2KBP005M-10M, 3N253-259 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 3.14A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | KBPM |
| Series | - |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 4-SIP, KBPM |
| Other Names | 2KBP06M-E4/1 2KBP06M-E4/1-ND 2KBP06M-E4/1GI 2KBP06M-E4/1GI-ND 2KBP06M-E4/1TR 2KBP06M-E4/1TR-ND 2KBP06M-E4/51GI 2KBP06ME451 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 165°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Through Hole KBPM |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Base Part Number | 2KBP06 |
Operation Guide
We can supply 2KBP06M-E4/51, use the request quote form to request 2KBP06M-E4/51 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 2KBP06M-E4/51.The price and lead time for 2KBP06M-E4/51 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 2KBP06M-E4/51.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay 2KBP06M-E4/51
- 2KBP06M-E4/51 data sheet
- 2KBP06M-E4/51 datasheet
- 2KBP06M-E4/51 pdf datasheet
- Download 2KBP06M-E4/51 datasheet
- 2KBP06M-E4/51 image
- 2KBP06M-E4/51 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay 2KBP06M-E4/51
- Electro-Films (EFI) / Vishay 2KBP06M-E4/51
- Vishay Electro-Films 2KBP06M-E4/51
- Phoenix Passive Components / Vishay 2KBP06M-E4/51
