B6M-E3/45
Buy with confidence from Brilltron.com
B6M-E3/45 is warrantied and traceable.| Part Number | B6M-E3/45 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE BRIDGE 0.5A 600V 4DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | B2M, B4M & B6M |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 500mA |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | MBM |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-DIP (0.200", 5.08mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Through Hole MBM |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Base Part Number | B6 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply B6M-E3/45, use the request quote form to request B6M-E3/45 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number B6M-E3/45.The price and lead time for B6M-E3/45 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# B6M-E3/45.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay B6M-E3/45
- B6M-E3/45 data sheet
- B6M-E3/45 datasheet
- B6M-E3/45 pdf datasheet
- Download B6M-E3/45 datasheet
- B6M-E3/45 image
- B6M-E3/45 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay B6M-E3/45
- Electro-Films (EFI) / Vishay B6M-E3/45
- Vishay Electro-Films B6M-E3/45
- Phoenix Passive Components / Vishay B6M-E3/45







