PB3510-E3/45
| Part Number | PB3510-E3/45 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 1000V 35A PB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | PB3506 thru PB3510 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 17.5A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | isoCINK+™ PB |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-ESIP, PB |
| Other Names | PB3510-E3/45GI PB3510E345 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Through Hole isoCINK+™ PB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PB3510-E3/45, use the request quote form to request PB3510-E3/45 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PB3510-E3/45.The price and lead time for PB3510-E3/45 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PB3510-E3/45.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay PB3510-E3/45
- PB3510-E3/45 data sheet
- PB3510-E3/45 datasheet
- PB3510-E3/45 pdf datasheet
- Download PB3510-E3/45 datasheet
- PB3510-E3/45 image
- PB3510-E3/45 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay PB3510-E3/45
- Electro-Films (EFI) / Vishay PB3510-E3/45
- Vishay Electro-Films PB3510-E3/45
- Phoenix Passive Components / Vishay PB3510-E3/45



