W08G-E4/51
| Part Number | W08G-E4/51 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 1.5A 800V WOG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Packaging InformationW005G thru W10G |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 1A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | WOG |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-Circular, WOG |
| Other Names | W08G-E4/1 W08G-E4/1-ND W08G-E4/1GI W08G-E4/1GI-ND W08G-E4/1TR W08G-E4/1TR-ND W08G-E4/51GI W08GE4/51GI-ND W08GE451 W08GHE4/51 W08GHE4/51GI |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 52 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 800V Through Hole WOG |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
| Base Part Number | W08 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply W08G-E4/51, use the request quote form to request W08G-E4/51 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number W08G-E4/51.The price and lead time for W08G-E4/51 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# W08G-E4/51.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Electro-Films (EFI) / Vishay W08G-E4/51
- W08G-E4/51 data sheet
- W08G-E4/51 datasheet
- W08G-E4/51 pdf datasheet
- Download W08G-E4/51 datasheet
- W08G-E4/51 image
- W08G-E4/51 part
- Electro-Films (EFI) / Vishay W08G-E4/51
- Electro-Films (EFI) / Vishay W08G-E4/51
- Vishay Electro-Films W08G-E4/51
- Phoenix Passive Components / Vishay W08G-E4/51



