BR1005
Buy with confidence from Brilltron.com
BR1005 is warrantied and traceable.| Part Number | BR1005 |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE BRIDGE 50V 10A BR-10 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BR-3,6,8,10; KBPC-W;KBU Pkg DwgBR1005~104 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 5A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | BR-10 |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-Square, BR-10 |
| Other Names | BR1005GN |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole BR-10 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BR1005, use the request quote form to request BR1005 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BR1005.The price and lead time for BR1005 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BR1005.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- GeneSiC Semiconductor BR1005
- BR1005 data sheet
- BR1005 datasheet
- BR1005 pdf datasheet
- Download BR1005 datasheet
- BR1005 image
- BR1005 part
- GeneSiC Semiconductor BR1005


