GBPC2508T
| Part Number | GBPC2508T |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE BRIDGE 800V 25A GBPC-T/W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | GBPC2506T/W ~ 2510T/WKBPC-(T,W)(-1);GBPC-T Pkg Dwg |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 12.5A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBPC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-Square, GBPC |
| Other Names | 1242-1270 GBPC2508T/WGN GBPC2508T/WGN-ND GBPC2508TGN-ND GBPC2508TW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | QC Terminal |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 800V QC Terminal GBPC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 800V |
| Current - Average Rectified (Io) | 25A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply GBPC2508T, use the request quote form to request GBPC2508T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GBPC2508T.The price and lead time for GBPC2508T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# GBPC2508T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- GeneSiC Semiconductor GBPC2508T
- GBPC2508T data sheet
- GBPC2508T datasheet
- GBPC2508T pdf datasheet
- Download GBPC2508T datasheet
- GBPC2508T image
- GBPC2508T part
- GeneSiC Semiconductor GBPC2508T


