KBPC50005W
| Part Number | KBPC50005W |
|---|---|
| Manufacturer | GeneSiC Semiconductor |
| Description | DIODE BRIDGE 50V 50A KBPC-W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | KBPC50005T/W ~ 5004T/W |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 25A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | KBPC-W |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-Square, KBPC-W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole KBPC-W |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 50A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply KBPC50005W, use the request quote form to request KBPC50005W pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KBPC50005W.The price and lead time for KBPC50005W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KBPC50005W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- GeneSiC Semiconductor KBPC50005W
- KBPC50005W data sheet
- KBPC50005W datasheet
- KBPC50005W pdf datasheet
- Download KBPC50005W datasheet
- KBPC50005W image
- KBPC50005W part
- GeneSiC Semiconductor KBPC50005W

