P1300EBL
| Part Number | P1300EBL |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDACTOR BI 120V 250A TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | SIDACtor Device (TO-92) |
| Voltage - On State | 4V |
| Voltage - Off State | 120V |
| Voltage - Breakover | 160V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-226-2, TO-92-2 (TO-226AC) |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 250A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 80A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Capacitance | 60pF |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply P1300EBL, use the request quote form to request P1300EBL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P1300EBL.The price and lead time for P1300EBL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P1300EBL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P1300EBL
- P1300EBL data sheet
- P1300EBL datasheet
- P1300EBL pdf datasheet
- Download P1300EBL datasheet
- P1300EBL image
- P1300EBL part
- Hamlin / Littelfuse P1300EBL
- Littelfuse Inc. P1300EBL
- Littelfuse P1300EBL
- Teccor / Littelfuse P1300EBL
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P1300EBL
- Wickmann / Littelfuse P1300EBL

