P1402AB60
| Part Number | P1402AB60 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDACTOR 2CHP 58/116V 250A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | SIDACtor Series Mod TO-220 |
| Voltage - On State | 4V |
| Voltage - Off State | 58V, 116V |
| Voltage - Breakover | 77V, 154V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-3 No Tab |
| Number of Elements | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 250A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 80A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Capacitance | 90pF, 155pF |
Operation Guide
We can supply P1402AB60, use the request quote form to request P1402AB60 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P1402AB60.The price and lead time for P1402AB60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P1402AB60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P1402AB60
- P1402AB60 data sheet
- P1402AB60 datasheet
- P1402AB60 pdf datasheet
- Download P1402AB60 datasheet
- P1402AB60 image
- P1402AB60 part
- Hamlin / Littelfuse P1402AB60
- Littelfuse Inc. P1402AB60
- Littelfuse P1402AB60
- Teccor / Littelfuse P1402AB60
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P1402AB60
- Wickmann / Littelfuse P1402AB60


