P2353AA60
| Part Number | P2353AA60 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDACTOR 3CHP 200V 150A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | SIDACtor® Balanced Series |
| Voltage - On State | 8V |
| Voltage - Off State | 200V |
| Voltage - Breakover | 270V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-3 No Tab |
| Number of Elements | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 150A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 45A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Capacitance | 25pF, 35pF |
Operation Guide
We can supply P2353AA60, use the request quote form to request P2353AA60 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P2353AA60.The price and lead time for P2353AA60 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P2353AA60.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P2353AA60
- P2353AA60 data sheet
- P2353AA60 datasheet
- P2353AA60 pdf datasheet
- Download P2353AA60 datasheet
- P2353AA60 image
- P2353AA60 part
- Hamlin / Littelfuse P2353AA60
- Littelfuse Inc. P2353AA60
- Littelfuse P2353AA60
- Teccor / Littelfuse P2353AA60
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P2353AA60
- Wickmann / Littelfuse P2353AA60


