P2702ACL
| Part Number | P2702ACL |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC 2CH 120/240V 400A TO220A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | P6002ACLxx Series Datasheet |
| Voltage - On State | 4V |
| Voltage - Off State | 120V, 240V |
| Voltage - Breakover | 160V, 320V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-3 No Tab |
| Number of Elements | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 400A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Capacitance | 60pF, 105pF |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply P2702ACL, use the request quote form to request P2702ACL pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P2702ACL.The price and lead time for P2702ACL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P2702ACL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P2702ACL
- P2702ACL data sheet
- P2702ACL datasheet
- P2702ACL pdf datasheet
- Download P2702ACL datasheet
- P2702ACL image
- P2702ACL part
- Hamlin / Littelfuse P2702ACL
- Littelfuse Inc. P2702ACL
- Littelfuse P2702ACL
- Teccor / Littelfuse P2702ACL
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P2702ACL
- Wickmann / Littelfuse P2702ACL


