T10B140E
| Part Number | T10B140E |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | THYRISTR SIBOD 140V 250A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | T10B Series |
| Voltage - On State | 4V |
| Voltage - Off State | 140V |
| Voltage - Breakover | 170V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-201AD, Axial |
| Other Names | T10B140ET |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 250A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 100A |
| Current - Hold (Ih) | 180mA |
| Capacitance | 48pF |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply T10B140E, use the request quote form to request T10B140E pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number T10B140E.The price and lead time for T10B140E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# T10B140E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse T10B140E
- T10B140E data sheet
- T10B140E datasheet
- T10B140E pdf datasheet
- Download T10B140E datasheet
- T10B140E image
- T10B140E part
- Hamlin / Littelfuse T10B140E
- Littelfuse Inc. T10B140E
- Littelfuse T10B140E
- Teccor / Littelfuse T10B140E
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte T10B140E
- Wickmann / Littelfuse T10B140E
