VBO50-14NO7
Buy with confidence from Brilltron.com
VBO50-14NO7 is warrantied and traceable.| Part Number | VBO50-14NO7 |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE BRIDGE 50A 1400V PWS-A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | VBO50 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.4kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 150A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | PWS-A |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | PWS-A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.4kV Chassis Mount PWS-A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 1400V |
| Current - Average Rectified (Io) | 50A |
| Base Part Number | VBO50 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply VBO50-14NO7, use the request quote form to request VBO50-14NO7 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number VBO50-14NO7.The price and lead time for VBO50-14NO7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# VBO50-14NO7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- IXYS Corporation VBO50-14NO7
- VBO50-14NO7 data sheet
- VBO50-14NO7 datasheet
- VBO50-14NO7 pdf datasheet
- Download VBO50-14NO7 datasheet
- VBO50-14NO7 image
- VBO50-14NO7 part
- IXYS Corporation VBO50-14NO7
- IXYS VBO50-14NO7

