C161PILMCAFXUMA1
| Part Number | C161PILMCAFXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC MCU 16BIT ROMLESS 100MQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | C161PI |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 100-MQFP (14x20) |
| Speed | 20MHz |
| Series | C16xx |
| RAM Size | 3K x 8 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Program Memory Size | - |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 100-BQFP |
| Other Names | C161PILMCAFAUMA1 C161PILMCAFXUMA1TR F161PILMCAXT SAF-C161PI-LM CA SAF-C161PI-LMCA SAF-C161PI-LMCAINTR SAF-C161PI-LMCAINTR-ND SAF-C161PI-LMCATR SAF-C161PI-LMCATR-ND SAFC161PILMCAXT SP000014364 |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O | 76 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | - |
| Detailed Description | C166 C16xx Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 100-MQFP (14x20) |
| Data Converters | A/D 4x10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | C166 |
| Connectivity | EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART |
| Base Part Number | SA*C161PI |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply C161PILMCAFXUMA1, use the request quote form to request C161PILMCAFXUMA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C161PILMCAFXUMA1.The price and lead time for C161PILMCAFXUMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C161PILMCAFXUMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) C161PILMCAFXUMA1
- C161PILMCAFXUMA1 data sheet
- C161PILMCAFXUMA1 datasheet
- C161PILMCAFXUMA1 pdf datasheet
- Download C161PILMCAFXUMA1 datasheet
- C161PILMCAFXUMA1 image
- C161PILMCAFXUMA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) C161PILMCAFXUMA1
- International Rectifier C161PILMCAFXUMA1
- Infineon Technologies C161PILMCAFXUMA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) C161PILMCAFXUMA1
- IR (Infineon Technologies) C161PILMCAFXUMA1


