GBJ3510-BP
| Part Number | GBJ3510-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | IC RECT BRIDGE GPP 35A 1000V GBJ |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | GBJ35005-3510 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.05V @ 17.5A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBJ |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-SIP, GBJ |
| Other Names | GBJ3510-BPMS GBJ3510BP |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Through Hole GBJ |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 35A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply GBJ3510-BP, use the request quote form to request GBJ3510-BP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GBJ3510-BP.The price and lead time for GBJ3510-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# GBJ3510-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micro Commercial Components (MCC) GBJ3510-BP
- GBJ3510-BP data sheet
- GBJ3510-BP datasheet
- GBJ3510-BP pdf datasheet
- Download GBJ3510-BP datasheet
- GBJ3510-BP image
- GBJ3510-BP part
- Micro Commercial Components (MCC) GBJ3510-BP
- Micro Commercial Components GBJ3510-BP
- MCC GBJ3510-BP
- Micro Commercial Co GBJ3510-BP
- Micro Commercial Components (MCC) GBJ3510-BP


