KBP310G-BP
| Part Number | KBP310G-BP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 1000V 3A GBP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | KBP3005G - KBP310G |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBP |
| Series | - |
| Package / Case | 4-SIP, GBP |
| Other Names | KBP310G-BPMS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Through Hole GBP |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply KBP310G-BP, use the request quote form to request KBP310G-BP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number KBP310G-BP.The price and lead time for KBP310G-BP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# KBP310G-BP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micro Commercial Components (MCC) KBP310G-BP
- KBP310G-BP data sheet
- KBP310G-BP datasheet
- KBP310G-BP pdf datasheet
- Download KBP310G-BP datasheet
- KBP310G-BP image
- KBP310G-BP part
- Micro Commercial Components (MCC) KBP310G-BP
- Micro Commercial Components KBP310G-BP
- MCC KBP310G-BP
- Micro Commercial Co KBP310G-BP
- Micro Commercial Components (MCC) KBP310G-BP

