RS401L
| Part Number | RS401L |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | RECTIFIER BRIDGE 4A 50V RS-4L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | RS401L-RS407L (RS-4L) |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 3A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | RS-4L |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-SIP, RS-4L |
| Other Names | RS401LMS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole RS-4L |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A |
| Base Part Number | RS401 |
Operation Guide
We can supply RS401L, use the request quote form to request RS401L pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RS401L.The price and lead time for RS401L depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RS401L.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micro Commercial Components (MCC) RS401L
- RS401L data sheet
- RS401L datasheet
- RS401L pdf datasheet
- Download RS401L datasheet
- RS401L image
- RS401L part
- Micro Commercial Components (MCC) RS401L
- Micro Commercial Components RS401L
- MCC RS401L
- Micro Commercial Co RS401L
- Micro Commercial Components (MCC) RS401L


