S912XEQ512BMAA
| Part Number | S912XEQ512BMAA |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MCU 16BIT 512KB FLASH 80QFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC9S12XEP100 Family |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.72 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 80-QFP (14x14) |
| Speed | 50MHz |
| Series | HCS12X |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Program Memory Type | FLASH |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 80-QFP |
| Other Names | 935325733557 |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Number of I/O | 59 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size | 4K x 8 |
| Detailed Description | HCS12X HCS12X Microcontroller IC 16-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH 80-QFP (14x14) |
| Data Converters | A/D 8x12b |
| Core Size | 16-Bit |
| Core Processor | HCS12X |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SPI |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply S912XEQ512BMAA, use the request quote form to request S912XEQ512BMAA pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number S912XEQ512BMAA.The price and lead time for S912XEQ512BMAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# S912XEQ512BMAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale S912XEQ512BMAA
- S912XEQ512BMAA data sheet
- S912XEQ512BMAA datasheet
- S912XEQ512BMAA pdf datasheet
- Download S912XEQ512BMAA datasheet
- S912XEQ512BMAA image
- S912XEQ512BMAA part
- NXP Semiconductors / Freescale S912XEQ512BMAA
- NXP Semiconductors S912XEQ512BMAA
- Freescale S912XEQ512BMAA
- Freescale Semiconductor - NXP S912XEQ512BMAA
- NXP USA Inc. S912XEQ512BMAA
