SBMB6F
Buy with confidence from Brilltron.com
SBMB6F is warrantied and traceable.| Part Number | SBMB6F |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | BRIDGE RECT 1.5A 600V 4SIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | SBMxF |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 4-SIP |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SBMB6F, use the request quote form to request SBMB6F pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBMB6F.The price and lead time for SBMB6F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SBMB6F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Semtech SBMB6F
- SBMB6F data sheet
- SBMB6F datasheet
- SBMB6F pdf datasheet
- Download SBMB6F datasheet
- SBMB6F image
- SBMB6F part
- Semtech SBMB6F
- Semtech Corporation SBMB6F
- SEMTECH ELECTRONICS LTD. SBMB6F



