SBR2F
Buy with confidence from Brilltron.com
SBR2F is warrantied and traceable.| Part Number | SBR2F |
|---|---|
| Manufacturer | Semtech |
| Description | BRIDGE RECT 1.5A 200V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | SBR05F-25F |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | - |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | - |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 200V Through Hole |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply SBR2F, use the request quote form to request SBR2F pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SBR2F.The price and lead time for SBR2F depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SBR2F.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Semtech SBR2F
- SBR2F data sheet
- SBR2F datasheet
- SBR2F pdf datasheet
- Download SBR2F datasheet
- SBR2F image
- SBR2F part
- Semtech SBR2F
- Semtech Corporation SBR2F
- SEMTECH ELECTRONICS LTD. SBR2F


