DB105STR
| Part Number | DB105STR |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A DB-S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | DB101S - DB107S |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 600V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 1A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | DB-S |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Other Names | 1655-1821-2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 600V Surface Mount DB-S |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply DB105STR, use the request quote form to request DB105STR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DB105STR.The price and lead time for DB105STR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# DB105STR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions DB105STR
- DB105STR data sheet
- DB105STR datasheet
- DB105STR pdf datasheet
- Download DB105STR datasheet
- DB105STR image
- DB105STR part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions DB105STR
- SMC Diode Solutions DB105STR

