GBU4005TB
| Part Number | GBU4005TB |
|---|---|
| Manufacturer | Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 4A GBU |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | GBU4005 - GBU410 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 4A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | GBU |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-ESIP |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole GBU |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 4A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply GBU4005TB, use the request quote form to request GBU4005TB pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GBU4005TB.The price and lead time for GBU4005TB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# GBU4005TB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions GBU4005TB
- GBU4005TB data sheet
- GBU4005TB datasheet
- GBU4005TB pdf datasheet
- Download GBU4005TB datasheet
- GBU4005TB image
- GBU4005TB part
- Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions GBU4005TB
- SMC Diode Solutions GBU4005TB

