TS6P07G C2G
| Part Number | TS6P07G C2G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 6A TS-6P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TS6P01G - TS6P07G |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1kV |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 6A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | TS-6P |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-SIP, TS-6P |
| Other Names | TS6P07G C2G-ND TS6P07GC2G |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 1kV Through Hole TS-6P |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V |
| Current - Average Rectified (Io) | 6A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TS6P07G C2G, use the request quote form to request TS6P07G C2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS6P07G C2G.The price and lead time for TS6P07G C2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TS6P07G C2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TSC (Taiwan Semiconductor) TS6P07G C2G
- TS6P07G C2G data sheet
- TS6P07G C2G datasheet
- TS6P07G C2G pdf datasheet
- Download TS6P07G C2G datasheet
- TS6P07G C2G image
- TS6P07G C2G part
- TSC (Taiwan Semiconductor) TS6P07G C2G
- Taiwan Semiconductor TS6P07G C2G

