TS8P01GHD2G
| Part Number | TS8P01GHD2G |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | BRIDGE RECT 1PHASE 50V 8A TS-6P |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | TS8P01G - TS8P07G |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 50V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 8A |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | TS-6P |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 4-SIP, TS-6P |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Single Phase |
| Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Standard 50V Through Hole TS-6P |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 50V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TS8P01GHD2G, use the request quote form to request TS8P01GHD2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TS8P01GHD2G.The price and lead time for TS8P01GHD2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TS8P01GHD2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TSC (Taiwan Semiconductor) TS8P01GHD2G
- TS8P01GHD2G data sheet
- TS8P01GHD2G datasheet
- TS8P01GHD2G pdf datasheet
- Download TS8P01GHD2G datasheet
- TS8P01GHD2G image
- TS8P01GHD2G part
- TSC (Taiwan Semiconductor) TS8P01GHD2G
- Taiwan Semiconductor TS8P01GHD2G


