P1800AD61
Buy with confidence from Brilltron.com
P1800AD61 is warrantied and traceable.| Part Number | P1800AD61 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC SYM 1CHP 170V 1000A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | High Surge Current Two-pin SIDACtor Device |
| Voltage - On State | 3V |
| Voltage - Off State | 170V |
| Voltage - Breakover | 220V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-2 No Tab |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 1kA |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 250A |
| Current - Hold (Ih) | 50mA |
| Capacitance | 150pF |
Operation Guide
We can supply P1800AD61, use the request quote form to request P1800AD61 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P1800AD61.The price and lead time for P1800AD61 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P1800AD61.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P1800AD61
- P1800AD61 data sheet
- P1800AD61 datasheet
- P1800AD61 pdf datasheet
- Download P1800AD61 datasheet
- P1800AD61 image
- P1800AD61 part
- Hamlin / Littelfuse P1800AD61
- Littelfuse Inc. P1800AD61
- Littelfuse P1800AD61
- Teccor / Littelfuse P1800AD61
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P1800AD61
- Wickmann / Littelfuse P1800AD61

