P2200AA61
Buy with confidence from Brilltron.com
P2200AA61 is warrantied and traceable.| Part Number | P2200AA61 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | SIDAC 1CHP 200V 150A TYP61 TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | SIDACtor Device (Modified TO-220 Type 61) |
| Voltage - On State | 4V |
| Voltage - Off State | 200V |
| Voltage - Breakover | 240V |
| Series | SIDACtor® |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Number of Elements | 1 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Current - Peak Pulse (8/20µs) | 150A |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 45A |
| Current - Hold (Ih) | 150mA |
| Capacitance | 35pF |
Operation Guide
We can supply P2200AA61, use the request quote form to request P2200AA61 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number P2200AA61.The price and lead time for P2200AA61 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# P2200AA61.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Hamlin / Littelfuse P2200AA61
- P2200AA61 data sheet
- P2200AA61 datasheet
- P2200AA61 pdf datasheet
- Download P2200AA61 datasheet
- P2200AA61 image
- P2200AA61 part
- Hamlin / Littelfuse P2200AA61
- Littelfuse Inc. P2200AA61
- Littelfuse P2200AA61
- Teccor / Littelfuse P2200AA61
- TE Connectivity Raychem Circuit Protection / Litte P2200AA61
- Wickmann / Littelfuse P2200AA61


